
"Активно приобщаване в системата на предучилищното образование"
Детска градина „Радост“ участва в проект BG05M2ОP001-3.005-0004 „Активно приобщаване в системата на предучилищното образование“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” 2014-2020 г.
Целта на проекта е да подпомогне ранното обхващане и образователното приобщаване на деца от уязвими групи в предучилищното образование, да подкрепи достъпа им до качествено образование, да укрепи социалното им приемане и сближаване за изграждането им като пълноценни граждани и за успешна професионална, социална и личностна реализация.
Процедурата се финансира със средства от Европейския социален фонд и държавния бюджет.
ИНФОРМАЦИЯ
Проектът цели разширяване на достъпа до предучилищно образование на децата от уязвими групи и живеещи в бедност.
Предучилищното образование е важен период в живота на детето с оглед формиране на положително отношение към училището и създаване на мотивация за учене. Причините за невключване в предучилищно образование са свързани със социални, икономически и етнокултурни фактори, като ниски доходи, неосъзнатост на ползите от предучилищното образование, незаети на пазара на труда възрастни, които могат да се грижат за децата и др. Проектът включва набор от мерки - предоставяне на допълнително обучение по български език за децата с различен майчин език като ефективно средство за социално приобщаване в групата на връстниците, изплащане на такси за посещаване на целодневна детска градина като преодоляване на икономически бариери за включване и премахване на една от най-значимите причини за неучастие в предучилищно образование, мотивация на родителите за активно сътрудничество между семейството и детската градина. Включва и разработване на специализирана методика за овладяване на български език за деца с различен майчин език.
Ранното идинтифициране и осигуряването на обща и допълнителна подкрепа за децата, за които е установено, че имат потребност от такава, чрез назначаването на допълнителен педагогически персонал са други дейности насочени към активно приобщаване.
Дейности
Допълнително обучение по български език за деца от уязвими групи.:
Дейността включва няколко основни стъпки – разработване на специализирана методика за обучение по български език и създаване на капацитет за прилагането й, определяне на нуждаещите се от такова обучение и предоставянето му обучение в допълнителни модули (наричано за краткост за целите на проекта допълнително обучение по български език) в проектните детски градини. Основа за ефективното осъществяване на дейността е разработването на специализираната методика за обучение по български език, която да е приложима във всяка от възрастовите групи, както и в разновъзрастови групи и да предлага насоки и игри за съответната възрастова група, но същото време да е ориентирана към потребностите на различните уязвими групи – деца, които е владеят или слабо владеят български. Такава специализирана методика не е разработвана на национално ниво до момента и тя следва да включва:
• инструментариум за оценка на владеенето на български език, чрез който да се идентифицират децата, които не владеят или слабо владеят български език, да се определи нивото, от което започва обучението, да се посочат областите, в които са пропуските, и да се разработи индивидуален план за обучение за наваксване на пропуските;
• методически насоки за разработване на индивидуален план за обучение, за определяне на теми, методи и подходи и за подбор подкрепящи средства и помагала, както и за осъществяване на самото допълнително обучение по български език;
• инструментариум за проследяване на напредъка на детето и за диагностика на постиженията;
• подкрепящи средства и учебни помагала (игри, пособия, дидактически материали, софтуерни програми и др.) за прилагане на методиката;
Допълнителното обучение по български език за децата от уязвими групи се предоставя в съответствие с действащата нормативна уредба. Групите за допълнително обучение включват от 2 до 8 деца от една детска градина с близки потребности. В учебно време допълнителното обучение се осъществява като допълнителни модули в рамките на до 100 педагогически ситуации за всяка възрастова група, а в неучебно време – като допълнителни форми на педагогическо взаимодействие, разпределени в 20 дни по два модула, всеки с продължителност 30 минути. В случай че в рамките на педагогическите ситуации в една възрастова група и/или на допълнителните форми на педагогическо взаимодействие през лятото не е постигнат задоволителен напредък, на детето се предлага допълнително обучение и в следващата възрастова група, като се отчита повторно, доколкото стартовото ниво, методиката, областите, в които има пропуски и подкрепящите материали и пособия са различни. До разработването на специализираната методика учителите рилагат избрани от тях методи и средства за осъществяване на допълнителното обучение за усвояване на български език въз основа на разработените от тях индивидуални планове за обучение. За реализирането на дейността си всеки учител заявява необходимостта си от познавателни книжки, учебни помагала и/или дидактически материали. Проследяването на напредъка на децата се осъществява по Наредба № 5 от 03.06.2016 г. за предучилищното образование.